Carrie po raz drugi

Książki Stephena Kinga zdają się być niesłychanie wdzięcznym materiałem dla filmowców i trzeba przyznać, że na ogół są znakomicie ekranizowane. Dość wspomnieć takie tytuły, jak „Lśnienie”, „Zielona Mila”, „Skazani na Shawshank”, „Misery”, czy „Zostańcie ze mną”. „Carrie” to pierwsza książka Stephena Kinga, wydana w 1974 roku, obecnie sfilmowana po raz drugi.

CarrieGatunek: Dramat, Horror

Reżyseria: Kimberly Peirce

W roli głównej: Chloë Grace Moretz

Produkcja (kraj): USA

Średnia ocena polskich widzów: 6

Literacki pierwowzór i pierwsza wersja filmowa

Powieść Kinga to znakomity surowiec na scenariusz, wciągający wątek psychologiczny, elementy fantastyki i dreszczowca, motyw przewodni przywodzący na myśl historię kopciuszka, który przekształca się w kogoś niesłychanie ważnego. Pierwsza realizacja filmowa stanowiła dla odtwórczyni głównej roli, Sissy Spacek, początek światowej kariery, a dla widzów, którzy mieli okazję ją oglądać, niedościgniony wzór zarówno, jeśli chodzi o walory artystyczne, jak i pod względem warsztatu reżyserskiego, co nie może dziwić, jako że reżyserem filmu był sam Brian De Palma.  Wszyscy, którzy widzieli „Carrie” z Sissy Spacek, mają więc teraz okazje do porównań.

„Carrie” w nowej odsłonie

Przypomnijmy oś fabularną powieści i filmu. Nastolatka Carrie White jest wychowywana przez fanatycznie religijną, samotna matkę. Dziewczyna żyje w jej cieniu, w szkole jest szykanowana i prześladowana, dopiero z chwilą osiągnięcia dojrzałości odkrywa w sobie tajemną moc, którą wykorzysta, aby rozprawić się ze swoimi prześladowcami.

W porównaniu do pierwszej wersji filmowej, „Carrie” w reżyserii Kimberly Peirce to jednak coś innego, jeśli chodzi o interpretację postaci. Reżyserka zamierzała przyjrzeć się historii Carrie kobiecym okiem i uczynić ją bardziej bliską współczesnemu widzowi. Tymczasem jej bohaterka zdaje się nadinterpretrować postać, co wcale nie przynosi pożądanych rezultatów. Mimo to rzecz jest warta obejrzenia, a dla publiczności preferującej oglądanie horrorów w zaciszu domowym, przygotowano wydanie na DVD.

VN:F [1.9.20_1166]
Ocena: 0.0/5 (0 ocen)

Kategoria: Dramat

Tagi: , ,

Kto to napisał?

Zostaw swój komentarz