Film: Artysta (2012)

Zdobywca pięciu Oscarów, trzech Złotych Globów i siedmiu nagród BAFTA. Film, o którym było głośno na długo przed premierą. Historia sławy i upadku, nadziei i rozczarowań, opowiedziana w zupełnie niewspółczesny sposób.

artystaGatunek: Komedia

Reżyseria: Michel Hazanavicius

W rolach głównych: Jean Dujardin, Berenice Bejo, John Goodman

Produkcja (kraj): Stany Zjednoczone

Średnia ocena polskich widzów: 5 +

Koniec lat 20. XX wieku to czas przełomu w kinematografii. W filmach pojawia się dźwięk, bohaterowie zyskują głos. Wydawać by się mogło, że to postęp, kolejny krok w rozwoju dla wszystkich, twórców i widzów. Prawda okazuje się jednak bardziej złożona. W zapomnienie odchodzi bowiem wiele ówczesnych gwiazd kina niemego. Historię jednej z nich przedstawia właśnie ,,Artysta”. Główny bohater, George Valentin, musi poradzić sobie ze zmieniającym się na jego oczach światem. Nie jest to dla niego proste, czuje się oszukany i zagubiony. Z pomocą przychodzi mu wschodząca gwiazda kina, Peppy Miller.

Klimatyczny, nastrojowy, pełen niedopowiedzeń, a jednak trafiający w sedno sprawy. Reżyser Michel Hazanavicius przenosi nas do złotego wieku kina, pozwala dostrzec inne oblicze kinematografii, bez słów i zbędnych ozdobników, za to ze świetną muzyką, budującą napięcie i wyrażającą emocje. Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej nagrodziła Jeana Dujardina Oscarem w kategorii Najlepszy Aktor Pierwszoplanowy. Wydaje się, że jest to decyzja uzasadniona. Dujardin bardzo dobrze wczuł się w rolę człowieka, który musi stawić czoła światu i poradzić sobie ze zmieniającą się rzeczywistością. Być może nie jest to film dla każdego, jednak warto obejrzeć go, choćby po to by zrozumieć, w czym tkwi różnica pomiędzy dzisiejszymi produkcjami a filmami, granymi w kinach sto lat temu.

VN:F [1.9.20_1166]
Ocena: 0.0/5 (0 ocen)

Kategoria: Komedie

Tagi: , , , ,

Kto to napisał?

Zostaw swój komentarz