Film: Ewolucja planety małp (2014)

„Ewolucja planety małp”  to kontynuacja „Genezy planety małp”. Tym razem bohaterowie, czyli tytułowe małpy są już bardziej rozwinięte, posługują się językiem obrazkowym, polują w stadach, a nawet potrafią galopować konno i korzystać z dwóch karabinów jednocześnie.

Ewolucja planety małp

Gatunek: Dramat, Akcja, Sci-Fi

Reżyseria: Matt Reeves

W roli głównej: Andy Serkis

Produkcja (kraj): USA

Średnia ocena polskich widzów: 7

Zaskakująca fabuła

Inteligentne małpy jako główny cel stawiają przed  sobą przejęcie władzy na ziemi. Walka z ludźmi, którzy cudem ocaleli w walce z śmiercionośnym wirusem jest nierówna, z przewagą małp. Cywilizowana część świata próbuje walczyć o własną godność, jednakże próba przejęcia kontroli nad hydroelektrownią w lasach Muir okazuje się niewykonalna, gdyż miejsce to zajęte jest przez małpy.

Mediatorem pomiędzy zwaśnionymi grupami zostaje przedstawiciel ludzkiego gatunku – Malcolm (w tej roli – Jason Clarke), człowiek wrażliwy, liberalny i naiwnie wierzący możliwość wspólnej egzystencji. Połowicznym sukcesem okazuje się znalezienie sojusznika wśród małp, jest nim Ceasarze (Andy Serkis). Na uwagę zasługuje dwuczęściowa fabuła oraz regularne prezentowanie małp, które w efekcie wysuwają się na plan pierwszy.

Imponująco prezentują się także zwyczaje i zachowanie małpiego społeczeństwa, które w dużej mierze są sarkastycznym odzwierciedleniem problemów pojawiających się w śród ludzi. Szczególną rolę odgrywa tutaj strona niewerbalna, czyli język ciała, mimika, gesty, czy wreszcie zachowania bohaterów.

Artystyczny przekaz

„Ewolucja planety małp” to amerykańska produkcja science fiction, zawierająca w sobie wiele istotnych i ważnych przekazów. Nie bez znaczenia jest także odpowiednie kreowanie postaci oraz pojawianie się bohaterów a ekranie, niektórzy z nich pojawiają się na krótką chwilę, by powrócić w ostatnich scenach projekcji. Imponująco wygląda także kreacja i estetyka filmowego świata. Doskonała obsada, rewelacyjne ujęcia oraz wymowne, przesycone metaforycznym sarkazmem dialogi to główne zalety projekcji.

VN:F [1.9.20_1166]
Ocena: 0.0/5 (0 ocen)

Kategoria: AkcjaDramatSF i Fantasy

Tagi: , ,

Kto to napisał?

Zostaw swój komentarz