Film: Władca Pierścieni: Powrót Króla (2004)

Trzecia i jednocześnie ostatnia część jednej z najbardziej znanych trylogii, zarówno w świecie literackim jak i filmowym. „Władca Pierścieni: Powrót Króla” kończy walkę o legendarny pierścień władzy. Kończą się także wszystkie wątki trylogii, ostatecznie ważą się losy wszystkich, znanych już widzom, bohaterów.

wladca-pierscieni-powrot-krolaGatunek: Fantasy

Reżyseria: Peter Jackson

W rolach głównych: Elijah Wood, Viggo Mortensen, Sean Bean

Produkcja (kraj): Stany Zjednoczone

Średnia ocena polskich widzów: 4,5

Filmowania ostatniego tomu dzieła J.R.R. Tolkiena, podobnie jak dwóch wcześniejszych części trylogii, „Drużyny Pierścienia” i „Dwóch Wież”, podjął się Peter Jackson. Sądząc po liczbie nagród, do najważniejszych należy 11 Nagród Akademii Filmowej, 4 Złote Globy i 5 nagród Bafta, można uwierzyć na słowo, że to naprawdę świetny film. I faktycznie, składa się na niego kilka godnych uwagi elementów. Efekty specjalne robią wrażenie. Akcja dzieje się w miejscach, które swoją nierealnością mogą zapierać dech w piersiach. Wrażenie potęgują wspaniałe krajobrazy Nowej Zelandii, ponieważ to właśnie tam kręcono większość scen.

W kwestii gry aktorskiej zdania są podzielone. Jednak zasadnicze znaczenie w przypadku „Powrotu Króla” wydaje się mieć dobór obsady. Twórcy filmy postawili przede wszystkim na mniej znanych aktorów. Z jednej strony była to decyzja obarczona sporym ryzykiem, ale jednocześnie pozwalała zachować pewną dozę świeżości i autentyczności. Ogromne wrażenie robi także muzyka, która idealnie wpisuje się w atmosferę filmu. Jej autor, kanadyjski kompozytor Howard Shore, został wyróżniony Oscarem za swój wkład w powstanie „Powrotu Króla”. Natomiast scena, w której słyszymy Annie Lenox, śpiewającą „Into the Wild” – po prostu bajka.

VN:F [1.9.20_1166]
Ocena: 0.0/5 (0 ocen)

Kategoria: SF i Fantasy

Tagi: , , , ,

Kto to napisał?

Zostaw swój komentarz