Film: Wstyd (2012)

Shame. Piękne słowo, wyrażające niechętnie widziane w życiu uczucie. Któż z nas nie czuł wstydu? Powody są różne, od błahych do bardziej poważnych. Faktem pozostaje jednak, że każdy człowiek czasami się wstydzi, za siebie lub za innych.

wstydGatunek: Obyczajowy

Reżyseria: Steve McQueen

W rolach głównych: Michael Fassbender, Carey Mulligan

Produkcja (kraj): Stany Zjednoczone

Średnia ocena polskich widzów: 4

Steve McQueen w swoim filmie pokazuje obraz człowieka, wstydzącego się tego, kim jest. Tylko czy faktycznie ma do tego powody. Brandon jest młodym, przystojnym mieszkańcem Nowego Jorku. Pracuje w branży komputerowej, dobrze zarabia i bardzo ceni sobie swoją niezależność. Nie ma zamiaru wiązać się z jedną kobietą, tym bardziej zakładać rodziny. Jak sam twierdzi, wizja spędzenia reszty dni z tą samą osobą jest przerażająca. Brandon chce czuć się wolnym, niezależnym człowiekiem. Kobiety traktuje przedmiotowo, wynajmuje prostytutki, godzinami siedzi przed komputerem, odwiedzając strony pornograficzne.

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że ma do seksualności bardzo swobodne podejście. Jest pozbawiony ograniczeń i dobrze mu z tym. Jednak już od pierwszych minut filmu można odnieść wrażenie, że coś jest nie w porządku. Jakby owa wolność, którą tak sobie chwali, nie do końca była tym, czego tak naprawdę pragnie. ,,Wstyd” to przede wszystkim historia człowieka zagubionego we własnym nieskrępowaniu. Nie widzi granic, lecz wydaje się ich szukać. Chce być wyluzowany, ale gdzieś po drodze zaczyna go to męczyć. W filmie ukazane zostały skomplikowane relacje międzyludzkie. Na wielką pochwałę zasługują główni aktorzy. Michael Fassbender i Carey Mulligan świetnie pokazali, jak bardzo zagubiony może być współczesny człowiek, któremu samotność towarzyszy często nawet w tłumie.

VN:F [1.9.20_1166]
Ocena: 5.0/5 (1 ocena)
Film: Wstyd (2012), 5.0 out of 5 based on 1 rating

Kategoria: Obyczaj

Tagi: , , ,

Kto to napisał?

Zostaw swój komentarz