Ingerencja w bieg historii jako metoda walki z wrogiem – „X-Men: Przeszłość, która nadejdzie”

We współczesnej kulturze mamy do czynienia z ciekawym zjawiskiem fascynacji filmowymi baśniami, często w konwencji science fiction, nawiązującymi do odwiecznych motywów walki superbohaterów z złem zagrażającym ludzkości. Taką kapitalną opowieścią jest między innymi „X-Men: Przeszłość, która nadejdzie”, mającą obecnie swoją premierę na DVD i Blu Ray. 

X-Men - Przeszłość, która nadejdzieGatunek: Akcja, Sci-Fi

Reżyseria: Bryan Singer

W roli głównej: Patrick Stewart, Ian McKellen, Hugh Jackman

Produkcja (kraj): USA, UK

Średnia ocena polskich widzów: 8

X-Men zawsze skuteczni

Podobnie jak w kilku innych przypadkach, tak i historia filmowych bohaterów X-Men, zaczęła się od komiksu opowiadającego o grupie mutantów obdarzonych nadzwyczajnymi mocami. Genetyczna komplikacja spowodowała, że mogą oni emitować wiązki energii, posługiwać się telekinezą i telepatią, kontrolowac pogodę. Film z 2000 roku stanowił przełom w karierze, którą utrwaliły następne ekranizacje, „X-Men 2”, „X-Men 3 Ostatni bastion”, „X-Men Geneza: Wolverine”, „X-Men: Pierwsza klasa”. Tym razem, w „Przeszłości, która nadejdzie”, mutanci zostaną zaatakowani przez potężne roboty Sentineli, wobec których nasi bohaterowie są zupełnie bezradni. Jedyna szansą jest dla nich przeniesienie świadomości do młodszych wcieleń, co pozwala na ingerencję w przyszłość i powstrzymanie ataków wroga. Tak więc, w obliczu niepokojących perspektyw na przyszłość, X-Men muszą sięgnąć po jedyne dostępne rozwiązanie, mianowicie zmienić bieg historii. Tego rodzaju zabawy z czasem, chociaż ryzykowne, nadają jednak utworom literackim czy filmowym całkiem nowy wymiar.

Film trzymający w napięciu

Reżyser filmu, Bryan Singer i scenarzysta Simon Kinberg, bardzo dobrze poradzili sobie z tym wyzwaniem. Narracja, mimo iż skomplikowana, jest dla fanów serii czytelna, a film jako całość ogląda się znakomicie, z nieustającym napięciem i uwagą. Dynamiczne sceny akcji i dramatyczne momenty przeplatane są elementami komediowymi. Na szczególne podkreślenie zasługuje też gra aktorów, dzięki którym postacie zyskują psychologiczną głębię i człowieczeństwo.

W reżyserskim wydaniu DVD i Blu Ray znajdziemy ponadto szereg scen, których zabrakło w obrazie kinowym oraz inne interesujące dodatki. Ciekawi jesteśmy waszych opinii, dlatego zachęcamy do umieszczania komentarzy, lajkowania i klikania „udostępnij”.

VN:F [1.9.20_1166]
Ocena: 0.0/5 (0 ocen)

Kategoria: AkcjaSF i Fantasy

Tagi: , , ,

Kto to napisał?

Zostaw swój komentarz