Kolejny film o starożytności – Pompeje

Filmów o czasach pradawnych przywołujących kulturę antyczną powstaje stosunkowo dużo. Tylko niektóre z nich można uznać za bardzo udane, reszta to na ogół „średniaki” pełne różnorakich niedociągnięć. „Pompeje” to nowa produkcja tego typu. Czy i ona zasili nieliczne grono wielkich dzieł tego gatunku? Czy raczej odwrotnie – wpisze się na listę przeciętności, tudzież słabości filmowej?

PompejeGatunek: Dramat, Akcja

Reżyseria: Paul W.S. Anderson

W roli głównej: Kit Harington

Produkcja (kraj): Kanada, Niemcy, USA

Średnia ocena polskich widzów: 6

O twórcach filmu

Za reżyserię obrazu „Pompeje” odpowiada nie kto inny, jak Paul W.S. Anderson. Z produkcjami tego pana mieliśmy już wielokrotnie do czynienia. Warto tu chociażby wspomnieć „Mortal Kombat” z 1995 roku, czyli dzieło kultowe dla wielu miłośników wczesnych gier komputerowych. Innym popularnym filmem tego twórcy, mającym zresztą szereg kontynuacji, jest „Resident Evil”. Wspomnieć tu też należy ekranizację klasyki spod znaku płaszcza i szpady, czyli „Trzech muszkieterów”, która w wykonaniu Andersona odniosła spory sukces.

Jak widać, reżyser ma się czym pochwalić, a jednak można odnieść wrażenie, że „Pompeje” nie zostały zrealizowane na miarę jego reżyserskich możliwości.

Mogło być znacznie lepiej…

Chociaż historia starożytnego włoskiego miasta, zniszczonego przez erupcję Wezuwiusza w 79 roku, wydaje się wręcz znakomitym materiałem na zrobienie genialnego filmu, taki niestety tu nie powstał. Zamiast sprawnie poprowadzonego widowiska z wartką akcją i dobrze wykorzystanymi efektami specjalnymi, mamy obraz mocno przeciętny, a do głównych jego mankamentów z pewnością można zaliczyć: dość często pojawiające się dłużyzny, zbytnią wzniosłość, dość słabą fabułę i aktorstwo, mało wyraziste postaci.

Jednak film nie jest tak do końca porażką. Na pewno warto rzucić na niego okiem, być może okaże się, że sposób przedstawienia historii o Pompejach przez Paula W.S. Andersona przypadnie nam do gustu.

VN:F [1.9.20_1166]
Ocena: 0.0/5 (0 ocen)

Kategoria: AkcjaDramat

Tagi: , , , ,

Kto to napisał?

Zostaw swój komentarz