„Na skraju jutra” – nowe oblicze kina science fiction

W połowie października bieżącego roku na DVD i na Blu-Ray ukazał się głośny film Douga Limana z całą plejadą znakomitych aktorów, wśród nich jest przede wszystkim Tom Cruise, „Na skraju jutra”. Mimo pewnych podobieństw do innych filmów science fiction, ten obraz zdecydowanie wyrasta ponad przeciętność, dlatego powinni go obejrzeć nie tylko wielbiciele tego gatunku.

Na skraju jutra

Na skraju jutra

Gatunek: Akcja, Sci-Fi

Reżyseria: Doug Liman

W roli głównej: Tom Cruise, Emily Blunt, Brendan Gleeson, Bill Paxton

Produkcja (kraj): Australia, USA

Średnia ocena polskich widzów: 7

Interesująca i oryginalna opowieść

Schemat fabularny wydaje się początkowo znajomy – oto w nieodległej przyszłości Ziemia staje się obiektem ataku obcych, którzy bezlitośnie niszczą naszą cywilizację. Wobec Mimików, bo tak nazywają się najeźdźcy, wszystkie armie świata są zupełnie bezradne, obcy bowiem są nie tylko szybsi i lepiej uzbrojeni oraz bezwzględni i okrutni, ale też posiadają zdolność przewidywania przyszłości. Jedyna nadzieja na ocalenie ludzkości przed ostatecznym unicestwieniem wiąże się z osobą pułkownika Billa Cage’a, który podejmuje się samobójczej misji ocalenia cywilizacji. Bohater ginie już w pierwszym starciu z wrogiem, ale dostawszy się w pętlę czasową odradza się na nowo i w ten sposób, zyskując drogocenne doświadczenie i doskonaląc umiejętności, staje się wojownikiem nie do pokonania.

Niezaprzeczalne atuty filmu

Twórcy filmu sięgnęli celowo po inspiracje i środki filmowe znane z innych realizacji i to właśnie oraz perfekcyjna gra aktorów, zdecydowanie wyróżnia ten film spośród wielu innych tego rodzaju produkcji. Zmartwychwstający co dzień na nowo bohater kojarzy się ze słynnym „Dniem świstaka”, scena lądowania na plaży przywodzi na myśl „Szeregowca Ryana”, a sam Tom Cruise skutecznie zmagał się z kosmitami chociażby w „Wojnie Światów”. Jednak najbardziej znaczący dla osi fabularnej oraz oceny całości filmu jest pomysł z pętlą czasową. Takie nieustanne powtarzanie się tego samego wydarzenia umożliwia bowiem bohaterowi dojrzewanie do wykonania głównego zdania, jakim jest ocalenie ludzkości.

Już po premierze na ekranach kin pojawiły się rozmaite, nie zawsze pochlebne recenzje. Jesteśmy ciekawi waszej opinii po premierze na DVD, czekamy zatem na komentarze.

VN:F [1.9.20_1166]
Ocena: 0.0/5 (0 ocen)

Kategoria: AkcjaSF i Fantasy

Tagi: , , , ,

Kto to napisał?

Zostaw swój komentarz