„Niezgodna” – wielka pochwała nonkonformizmu

Od dłuższego czasu obserwujemy w światowym kinie modę na filmy o tematyce science fiction, z na ogół bardzo podobnym schematem konstrukcyjnym. Akcja toczy się w mniej lub bardziej odległej przyszłości, ludzkości grozi zagłada, a nieliczne jednostki próbują temu zapobiec. Ogromne zainteresowanie, jakie towarzyszy tego rodzaju produkcjom, jest z pewnością rezultatem ich atrakcyjności wizualnej, ale zdaje się również świadczyć o niepokoju, jaki towarzyszy współczesnemu człowiekowi, kiedy spogląda w nieznaną przyszłość.

NiezgodnaGatunek: Akcja, Sci-Fi

Reżyseria: Neil Burger

W roli głównej: Shailene Woodley

Produkcja (kraj): USA

Średnia ocena polskich widzów: 7

Twórcy filmu

Film „Niezgodna”, który gości od paru miesięcy na naszych ekranach, idealnie wpisuje się w ten nurt. Jest to ekranizacja pierwszej części trylogii powieściowej Veronicy Roth. Swoją drogą, zastanawiający jest fakt, jak bardzo lubimy trylogie SF czy fantasy, wystarczy wspomnieć „Władcę pierścieni” lub „Igrzyska śmierci”.

Obraz wyreżyserował Neil Burger, scenariusz, na podstawie powieści Roth, napisali Evan Daugherty i Vanessa Taylor, natomiast autorem bardzo interesujących zdjęć jest Alwin H. Kuchler. W zgodnej opinii wielu krytyków znakomicie sprawdziła się w roli głównej Shailene Woodley, na której barkach spoczywa cały ciężar opowiadanej historii, a która radzi sobie z tym doskonale.

Głębokie przesłanie w lekkiej odsłonie

Jak już wspomniano, i w tym filmie mamy obraz nieodległej przyszłości, po wielkiej wojnie światowej. Ludzie przerażeni tym, co sami wywołali, budują nowy system o charakterze totalitarnym, który ma zapobiegać przyszłym konfliktom. Poszczególne jednostki są zatem zgodnie ze swoimi predyspozycjami przydzielani do różnych frakcji, altruistów, erudytów, serdecznych, prawych i nieustraszonych. Jednak nowy system zaczyna trzeszczeć w szwach, między innymi za sprawą bohaterki. Okazuje się bowiem, że człowiek, z całą swoją złożonością i bogactwem natury, nie mieści się w sztywnych i narzuconych podziałach systemowych.

VN:F [1.9.20_1166]
Ocena: 0.0/5 (0 ocen)

Kategoria: AkcjaSF i Fantasy

Tagi: , ,

Kto to napisał?

Zostaw swój komentarz