„Nimfomanka” i morze skrajnych opinii

Larsa von Triera albo się uwielbia, albo nienawidzi. Jego specyficzny język filmowy i umiłowanie do podnoszenia kontrowersyjnych tematów ma dziś swoje odzwierciedlenie w najnowszym jego dziele zatytułowanym „Nimfomanka”. Debiut kinowy tego obrazu miał miejsce w grudniu 2013 roku. W roli tytułowej obsadził von Trier Charlotte Gainsbourg. Na ekranie towarzyszy jej  Stellan Skarsgård.

nimfomanka 1Gatunek: Dramat, Erotyczny

Reżyseria: Lars von Trier

W roli głównej: Charlotte Gainsbourg, Stellan Skarsgård

Produkcja (kraj): Belgia, Dania, Francja, Niemcy, Wielka Brytania

Średnia ocena polskich widzów: 6

Po prostu opowieść o uzależnieniu od seksu

Z uwagi na swą tematykę i odwagę w pokazywaniu erotyki, film „Nimfomanka” był bardzo szeroko i szumnie zapowiadany i już przed premierą spotkał się z ogromną falą zainteresowania. Do kin poszło mnóstwo osób, recenzenci ścigali się w wymyślaniu coraz to bardziej wydumanych zdań na temat tego obrazu.

Do dziś wciąż trwają utarczki między komentującymi to dzieło – jedni są zdania, że film jest pseudointelektualną szmirą i że nie wnosi zupełnie nic oprócz szokowania (choć i to dla niektórych bywa wątpliwe), inni natomiast uważają, że film jest znakomity, wciągający i dotyka sedna. Oczywiście każdy rozsądzi według siebie, jak jest w istocie.

Najbardziej uderzające jest jednak samo natężenie komentarzy na temat filmu. Można odnieść wrażenie, że wzbudza on niebywałe ilości skrajnych emocji, i jeszcze większe ilości skrajnych opinii, a przecież jest to tylko film. Może się podobać, bardzo podobać, może się nie podobać, bardzo nie podobać – ale po co ta cała „internetowa paplanina”, która temu obrazowi niezmiennie towarzyszy? Przecież to tylko historia, jakich wiele, przełożona na język filmowy. Tym razem o nimfomance. To wszystko.

Fabuła i sposób przedstawienia tematu

Seligman – mężczyzna w sile wieku, stary kawaler, znajduje na ulicy pobitą kobietę. Zabiera ją do domu, po czym kobieta zaczyna opowiadać mu historię swojego życia. Seksualne podboje, intrygujące sytuacje – von Trier w świetny sposób dozuje tutaj napięcie. Stopniowo historia snuta przez bohaterkę staje się coraz bardziej ekscytująca…

VN:F [1.9.20_1166]
Ocena: 0.0/5 (0 ocen)

Kategoria: Dramat

Tagi: , , , , , , ,

Kto to napisał?

Zostaw swój komentarz