„Noe: wybrany przez Boga” – wspaniałe widowisko filmowe

Motywy biblijne od bardzo dawna inspirowały artystów do tworzenia dzieł o tej tematyce, w malarstwie, rzeźbie, muzyce, literaturze. Kiedy wynaleziono kino, a potem telewizję, do historii biblijnych zaczęli sięgać twórcy filmowi, trudno byłoby zliczyć wszystkie filmy fabularne czy telewizyjne produkcje wykorzystujące tematykę Starego i Nowego Testamentu. Najnowszym przykładem popularności wątków biblijnych w kinematografii jest film w reżyserii Darrena Aronofski’ego, „Noe: Wybrany przez Boga”.

Noe wybrany przez BogaGatunek: Dramat, Fantasy

Reżyseria: Darren Aronofsky

W roli głównej: Russell Crowe

Produkcja (kraj): USA

Średnia ocena polskich widzów: 6

Twórcy filmu

Film goszczący obecnie na naszych ekranach podejmuje jeden z najbardziej znanych wątków ze Starego Testamentu, historię potopu zesłanego przez Boga na całą ludzkość jako kara za grzechy i jedynego sprawiedliwego, którego Pan chciał ocalić. Scenariusz inspirowany tą opowieścią napisali wspólnie: reżyser filmu oraz Ari Handel i John Logan.

W tytułowej roli wystąpił gwiazdor światowego kina, Russell Crowe, a obok niego w filmie zagrają między innymi Anthony Hopkins, Emma Watson, Jennifer Connelly. Ponieważ tekst biblijny, poza opisem sytuacji, nie posiada właściwie dialogów, twórcy scenariusza, w poszukiwaniu autentyzmu i motywacji działań poszczególnych postaci, sięgnęli do wielu innych źródeł, poza kanonem biblijnym.

Wymiar moralny i efekty wizualne

Twórcy filmu zdają się kłaść nacisk na dwa aspekty. Po pierwsze chodzi o wymiar moralny biblijnej opowieści, a konkretnie o głęboką wymowę dziejów ludzkości jawiących się jako pasmo zła i nieszczęść. W tym kontekście ingerencja Boga w życie na ziemi oznacza jakby próbę stworzenia świata na nowo, po to, aby uczynić go lepszym i bardziej szczęśliwym. Po drugie, liczy się aspekt wizualny filmu. Dążenie do maksymalnego realizmu zaowocowało zbudowaniem prawdziwego statku, zgodnie ze wskazówkami zawartymi w Biblii oraz wykorzystywaniem tysięcy litrów wody w każdej niemal scenie. Natomiast z oczywistych względów  inne efekty wizualne zostały wygenerowane komputerowo. W sumie jest to widowisko z pewnością warte obejrzenia.

VN:F [1.9.20_1166]
Ocena: 0.0/5 (0 ocen)

Kategoria: DramatSF i Fantasy

Tagi: , ,

Kto to napisał?

Zostaw swój komentarz