Obrońcy skarbów, czyli polowanie na Madonnę

Doborowa obsada, doskonała muzyka oraz wartka fabuła – tak w telegraficznym skrócie można określić najnowsze dzieło George’a Clooneya – „Obroncy skarbów”. Pierwsze skrzypce gra w filmie Madonna z Brugii – marmurowa rzeźba stworzona przez Michała Anioła. Amerykańskie Monuments Men, składające się przede wszystkim z historyków, konserwatorów i pasjonatów sztuki, podejmuje zadanie, jakim jest odzyskanie skarbu. Czy przedsięwzięcie zostanie zrealizowane?

Obrońcy skarbówGatunek: Dramat, Wojenny

Reżyseria: George Clooney

W roli głównej: George Clooney

Produkcja (kraj): Niemcy, USA

Średnia ocena polskich widzów: 6

Doborowa obsada, sprawdzone wzory

„Obrońcy skarbów” to film, który można porównać z filmowymi szlagierami, dotyczącymi wojennej przygody. Film w dużej mierze zawiera elementy ujęte w „Parszywej dwunastce”, „Działach Navarony” oraz „Tylko dla orłów”. Imponująco prezentuje się także obsada, wśród aktorów spotkać można wiele hollywodzich gwiazd, które oświetlają filmowe przedsięwzięcie Clooneya.

Nietrudno jednak zauważyć, że w dużej mierze jest to światło odbite, większość aktorów posiada doświadczenie w innych projektach tego typu bądź korzysta ze sprawdzonych wzorów aktorskich. Interesująca fabuła, składająca się z porozrzucanych na różnych frontach wątków i epizodów zmierza do wspólnego celu, jakim jest odzyskanie rzeźby. Brak dramatycznych, wręcz drastycznych scen wbrew pozorom nadaje projekcji niezwykłości, mobilizując odbiorcę do aktywnej interpretacji i analizy treści.

Zdrowy rozsądek w parze z patosem

Clooney słynie przede wszystkim z projekcji opierających się na zdrowym rozsądku. Chłodne realia dopełnione są odpowiednią grą aktorską i dialogami. „Obrońcy skarbów” stanowią swoisty kontrast w stosunku do wcześniejszych przedsięwzięć filmowych Clooneya. Film przesycony jest patosem, niektóre sceny zostały wręcz przesłodzone. Fakt ten zaskoczył fanów artysty, który udowodnił w tej sposób własną elastyczność i umiejętność kreatywnego korzystania z narzędzia, jakim jest film.

Podniosłe przemowy, wymachiwanie gwieździstym sztandarem, gloryfikacja amerykańskich chłopów, ratujących dziedzictwo kulturowe Europy – to elementy, którymi przesycony jest film. Przyznać jednak należy, że Clooney uczynił to celowo, mając świadomość, że w ten właśnie sposób stworzy dzieło znane i jednocześnie niepowtarzalne.

VN:F [1.9.20_1166]
Ocena: 0.0/5 (0 ocen)

Kategoria: Dramat

Tagi: , ,

Kto to napisał?

Zostaw swój komentarz