Ocalony – film o walce i braterstwie na polu śmierci

Temat walki amerykańskich żołnierzy na froncie jest cały czas obecny, dlatego możemy zobaczyć jak to wygląda w ujęciu, kiedy tworzy się film oparty na autentycznej historii. Scenariusz bowiem został napisany na podstawie między innymi dzieła Marcusa Luttrella pt. „Przeżyłem Afganistan”. To, co jest ważne w tym projekcie od samego początku to to, by widz zobaczył, jak ważna jest możliwość polegania na sobie nawzajem, kiedy jest się na terenie wroga i nigdy nie wiadomo, kiedy i w jaki sposób zaatakuje. Odziały SEAL są szkolone niezwykle surowo, co jest bardzo dobrze pokazane w tym filmie, a także to, że są to tacy sami ludzie, jak i my, mający rodzinę i bojący się o swoje życie.

Peter Berg - ocalonyGatunek: Dramat, wojenny

Reżyseria: Peter Berg

W roli głównej: Mark Wahlberg, Taylor Kitsch, Emile Hirsch, Ben Foster

Produkcja (kraj): USA

Średnia ocena polskich widzów: 8

Żołnierze w ogniu walki

Sporą część tej produkcji poświęca się walce z Afgańczykami, jaka jest przedstawiona niezwykle realnie, z dużą dozą obrażeń. Zatem sceny są naprawdę przerażające, toteż ludzie o słabych nerwach nie powinni tak naprawdę sięgać po ten film. Z drugiej zaś strony zauważymy, że te sceny są jakby wplecione w muzykę, jaka zupełnie nie pasuje do tego gatunku filmów. Można się więc domyślić, że mają one zdecydowanie głębsze znaczenie i dzieło ma za zadanie nie tylko opowiedzieć prawdziwą historię, ale również oddać cześć wszystkim tym, którzy dotychczas polegli, walcząc w Afganistanie. Możemy w filmie dokładnie zapoznać się z tym, jak wygląda w takich warunkach życie w żołnierskiej bazie, jak rozmawiają ze sobą zawodowi komandosi, a także jak wielkim darzą się szacunkiem i zaufaniem.

Cel podstawowy: wypełnić misję i nie dać się zabić

Szczególne wrażenie robi scena, w jakiej słychać ogłuszający hałas karabinów, z jakich lecą pociski, można by rzec, że setkami, jeśli nie tysiącami. W tej całej walce najważniejsze zaś jest to, by każdy żołnierz mógł polegać na sobie, by osłaniać swoje plecy i w ten sposób przetrwać, będąc w mniejszości przeciwko licznie uzbrojonej grupie Afgańczyków. Można też zaobserwować, że film nie powstał z myślą o tym, by pokazać, kto jest tym dobrym, a kto jest tym złym, ale by przedstawić sytuację na wojnie, będąc w samym epicentrum piekła, możliwie jak najdokładniej. Być może przesłaniem tego filmu jest również to, by takich wojen po prostu nie było, jednak każdy musi sam obejrzeć, by móc wyrazić własną opinię na jego temat.

VN:F [1.9.20_1166]
Ocena: 0.0/5 (0 ocen)

Kategoria: Dramat

Tagi: , , , , ,

Kto to napisał?

Zostaw swój komentarz