„Powstanie Warszawskie” – fascynujący dokument

Rzadko się zdarza, że kinowym hitem staje się film dokumentalny, a tak właśnie się stało w przypadku obrazu zatytułowanego „Powstanie Warszawskie”. Jest to pierwszy na świecie dramat wojenny z gatunku non-fiction, w całości zmontowany z autentycznych kronik wojennych, nakręconych na żywo, przez dwóch reporterów, będących świadkami walk powstańczych.

Powstanie WarszawskieGatunek: Dramat, Wojenny, Dokumentalizowany

Reżyseria:

W roli głównej: Michał Żurawski, Maciej Nawrocki, Mirosław Zbrojewicz

Produkcja (kraj): Polska

Średnia ocena polskich widzów: 8

Znaczenie powstania dla dzisiejszej publiczności

Przypadająca 1 sierpnia tego roku okrągła, siedemdziesiąta rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, to dla wielu artystów okazja do stworzenia dzieł inspirowanych tym, tak przecież znaczącym w najnowszej historii Polski, wydarzeniem. Powstanie stało się dla pokoleń urodzonych przed i po II wojnie światowej tym, czym dla pokolenia przełomu XIX i XX wieku było Powstanie Styczniowe – z jednej strony narodową legendą, z drugiej ciągle żywym przedmiotem sporów i kontrowersji. W ten bardziej mityczny, niż rozliczeniowy nurt, znakomicie wpisuje się dzieło Jana Komasy, Jana Ołdakowskiego, Joanny Pawluśkiewicz i Piotra Śliwowskiego oraz wielu innych osób pracujących nad stworzeniem czegoś zupełnie wyjątkowego – filmu pod tytułem „Powstanie Warszawskie”.

Nowoczesna technologia w służbie artyzmu

Jak to ma miejsce w przypadku dokumentu, trudno tutaj mówić o konkretnej fabule, chociaż autorzy uczynili wszystko, aby narracja była w miarę spójna i logiczna. Sześć godzin oryginalnych kronik zostało skompilowane i zmontowane tak, aby pozostała wizja rozwijającego się dramatu, od pierwszych, pełnych entuzjazmu i patosu chwil, poprzez mordercze walki, aż do klęski. Spójności kompozycji z pewnością służy wprowadzenie narratora, to jego, a właściwie ich oczami, oglądamy dramat miasta i broniących go bohaterów. Widzimy ich twarze, autentyczne, bez filmowego sztafażu, wyrażające prawdziwe emocje. Świetnie zrekonstruowane i pokolorowane zdjęcia zostały dynamicznie zmontowane, co sprawia, że film ogląda się z ogromnym zainteresowaniem.

VN:F [1.9.20_1166]
Ocena: 0.0/5 (0 ocen)

Kategoria: DokumentDramat

Tagi: , , ,

Kto to napisał?

Zostaw swój komentarz