Film: Róża (2011)

„Róża” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego to film, którego akcja toczy się latem 1945r., zaraz po zakończeniu II wojny światowej. Produkcja została ciepło przyjęta przez polskich widzów i na kilka miesięcy przed pierwszą emisją uchodziła za jedną z najbardziej oczekiwanych w pierwszym kwartale 2011r.

Film RóżaGatunek: Dramat

Reżyseria: Wojciech Smarzowski

W rolach głównych: Marcin Dorociński, Agata Kulesza, Jacek Braciak, Edward Lubaszenko, Eryk Lubos i Kinga Preis

Produkcja (kraj): Polska

Średnia ocena polskich widzów: 8+

Opis filmu:

Różaw sposób brutalny, ale prawdziwy opowiada historię losów dwojga ludzi, którzy starają się powrócić do normalnego życia tuż po zakończeniu II wojny światowej. Filmowy Tadeusz to mężczyzna, który w trakcie walk stracił żonę i swojego najbliższego przyjaciela. Chcąc wypełnić ostatnią wolę kompana, Tadek rusza na Mazury, do kobiety, z którą z czasem stara ułożyć sobie życie.

To co spotyka na miejscu nie przypomina jednak pokoju. Do Polski docierają nowe władze, torując sobie drogę kariery ludowej. Sowieccy żołnierze, którzy docierają z najdalszych zakątków Azji po drodze okradają wioski, biją dzieci i gwałcą kobiety. Polacy, którzy osiedlili się na Mazurach (ziemiach dotąd zajmowanych przez okupantów) muszą stawić czoła ludziom, którzy traktują ich jak Niemców. Rosjanie traktują miejscowych w sposób okrutny, mając ich za zwyrodnialców i poddanych dotąd Hitlerowi SS-manów. Na tym skomplikowanym tle życie próbuję ułożyć sobie Tadek i Róża. Zdaniem krytyków filmowych „Róża” nie jest kinem klasycznym, to nietypowe połączenie dramatu, historii i powieści psychologicznej.

VN:F [1.9.20_1166]
Ocena: 5.0/5 (1 ocena)
Film: Róża (2011), 5.0 out of 5 based on 1 rating

Kategoria: Polska

Tagi: ,

Kto to napisał?

Komentarze (1)

  1. Adam pisze:

    Wojciech Smarzowski to jeden z lepszych polskich reżyserów, który jest prawdziwą nadzieją dla polskiego kina. „Róża” bardzo mi się podobała i nie dziwię się, że zdobyła wiele zasłużonych nagród. W rolach głównych możemy zobaczyć najlepszych polskich aktorów, którzy pewnie jeszcze nie raz pokażą, na co ich stać…

Zostaw swój komentarz