„Snowpiercer: Arka przyszłości”, metafora współczesności

Od kilkunastu lat niesłabnącym powodzeniem cieszą się filmy z gatunku science fiction, a właściwie szczególna ich odmiana, gdzie akcja rozgrywa się w przyszłości, a nasza cywilizacja stanęła właśnie na krawędzi katastrofy. Tytuły można by długo wymieniać, poczynając od klasycznego już „Terminatora”, aż po „Transformers:Wiek zagłady”. Do tego rodzaju kina należy również zaliczyć goszczący już na naszych ekranach film zatytułowany „Snowpiercer: Arka przyszłości”.

Snowpiercer Arka przyszłościGatunek: Dramat, Akcja, Sci-Fi

Reżyseria: Joon-ho Bong

W roli głównej: Chris Evans

Produkcja (kraj): Czechy, Francja, USA, Korea Południowa

Średnia ocena polskich widzów: 6

Twórcy filmu

Film został zrealizowany przez koreańskiego reżysera,  nazwiskiem Joon-Ho Bong, jest on również, obok Kelly Mastersona, współautorem scenariusza. Główne role odtwarzają między innymi Chris Evans, Kang-ho Song, Ed Harris i Tilda Swinton. Zebrana przez reżysera obsada wydaje się być idealnie dobrana do potrzeb obrazu filmowego, z pomocą aktorów udało się bowiem przedstawić opowiedzianą historie fabularną, jako swoistą metaforę podziałów i społecznej niesprawiedliwości współczesnego świata, co więcej, przekonać widzów, że nawet koniec cywilizacji nie oznacza końca tych podziałów.

Podział na kasty w obliczu apokalipsy

Niezmiernie interesujący jest fakt, że „Snowpiercer: Arka przyszłości” jest wyświetlany w kinach równolegle z innym filmem, nawiązującym do słynnego biblijnego motywu arki, mianowicie z produkcją pt.”Noe: Wybrany przez Boga”. Wymowa tego terminu jest jednak w obu obrazach krańcowo różna. O ile w filmie Darrena Aronofski’ego ten zbudowany przez patriarchę statek jest symbolem ocalenia ludzkości, o tyle w historii opowiedzianej przez Joon-Ho Bonga pociąg pełniący rolę arki jest w istocie jej ironicznym i gorzkim przeciwieństwem. Oto uciekający przed zlodowaceniem pasażerowie, ariergarda całej ludzkości, od wielu lat podróżują pociągiem, który staje się dla nich namiastką normalnego życia. Jednak nawet w obliczu apokalipsy ludzie są podzieleni na lepsze i gorsze kategorie i w gruncie rzeczy są więźniami stworzonej przez siebie rzeczywistości.

VN:F [1.9.20_1166]
Ocena: 0.0/5 (0 ocen)

Kategoria: AkcjaDramatSF i Fantasy

Tagi: , , , , ,

Kto to napisał?

Zostaw swój komentarz