Serial: Stawka większa niż życie (1967)

Serial „Stawka większa niż życie” w reżyserii Emila Morgensterna i Stanisława Mikulskiego to dziś legenda polskiej kinematografii i kultury popularnej.

Stawka większa niż życieGatunek: Szpiegowski

Reżyseria: Janusz Morgenstern i Andrzej Konic

W rolach głównych: Emil Karewicz, Stanisław Mikulski

Produkcja (kraj): Polska

Średnia ocena polskich widzów: 8

Opis filmu:

Osiemnastoodcinkowy serial szpiegowski osiągnął sukces, o którym dotychczasowe polskie produkcje nie mogły pomarzyć. Główny odtwórca roli Hansa Klossa, tj. Stanisław Mikulski w krótkim czasie stał się jednym z najlepiej rozpoznawanych aktorów na polskim rynku.

Stawka większa niż życie to produkcja, którą do dziś wspominają 50-latkowie, ale przez telewizorami coraz częściej zasiadają także młodzi odbiorcy. Serial Janusza Morgensterna i Andrzeja Konica do dziś fascynuje nienagannie wykonanymi mundurami, dobrze odwzorowane postacie niemieckich oficerów oraz nieźle prowadzone zdjęcia. „Stawka większa niż życie” potwierdza, że polskie kino z końca XX nadal jest w doskonałej kondycji.

W serialu poznajemy historię polskiego szpiega, który w 1941r. podejmuje się współpracy  z ZSRR i udaje mu się zakamuflować w szeregach wroga jako niemiecki oficer Hans Kloss. Wszystko za sprawą łudzącego podobieństwa głównego bohatera do wysoko postawionego służbisty, którego wcześniej aresztowało rosyjskie wojsko.

Pod kryptonimem J-23 z czasem zostaje jednak zdemaskowany, ale skutecznie udaje mu się upozorować swoją śmieć i na trwałe przeniknąć do organizacji Abwehry jako Leutnant Hans Kloss.

VN:F [1.9.20_1166]
Ocena: 5.0/5 (1 ocena)
Serial: Stawka większa niż życie (1967), 5.0 out of 5 based on 1 rating

Kategoria: Seriale

Tagi: ,

Kto to napisał?

Komentarze (1)

  1. Marian pisze:

    Nie no, co tu dużo mówić, klasyka polskich seriali;) Można Mikulskiego lubić lub nie lubić, ale w roli Hansa Klossa sprawdził się znakomicie. „W Paryżu najlepsze kasztany są na placu Pigalle” – chyba do końca życia będę pamiętać tę słynną kwestię. Kultowy serial, pomimo oczywiście wielu historycznych niedociągnięć.

Zostaw swój komentarz