To nie jest banalny melodramat – „Gwiazd naszych wina”

Film „Gwiazd naszych wina”, oparty na poczytnej książce Johna Greena pod tym samym tytułem, okazał się wielkim hitem, wbrew licznym prognozom analityków rynku filmowego. Produkcja o budżecie wynoszącym 12 milionów, w krótkim odniosła wielki sukces i zarobiła ponad 48 milionów dolarów.

Gwiazd naszych winaGatunek: Dramat, Romans

Reżyseria: Josh Boone

W roli głównej: Shailene Woodley, Ansel Elgort

Produkcja (kraj): USA

Średnia ocena polskich widzów: 8

Bohaterowie wobec choroby i śmierci

Co takiego jest w tym filmie, co sprawia, że ludzie chcą to oglądać, mimo iż nie mamy w tym przypadku do czynienia ze spektakularnym widowiskiem, w którym główną rolę odgrywają efekty specjalne plus ewentualnie najsłynniejsze gwiazdy?  Film ma charakter bardzo kameralny, a podejmuje ważny społecznie temat ludzkich postaw w obliczu śmiertelnej choroby. Bohaterka,  Hazel Grace Lancaster, grana przez Shailene Woodley, to nastolatka chora na raka tarczycy. U jej boku pojawia się również chory chłopak, Augustus Waters (w tej roli Ansel Elgort), zmagający się z kolei z rzadką odmianą raka kości. Oboje uczestniczą w zajęciach grupy wsparcia i stanowią wsparcie dla siebie nawzajem. Łączy ich nie tylko choroba, ale też rodzące się wzajemne uczucie.

Zamiast taniego sentymentalizmu, autentyczne wzruszenia

I Hazel, i Gus, są bardzo sympatycznymi bohaterami, a dręcząca ich choroba, delikatne i nieśmiałe objawy uczuć i godna podziwu postawa wobec przeciwności losu, sprawiają, że film oglada się z autentycznym wzruszeniem, a niekiedy ze łzami w oczach. Nic dziwnego, że w opinii części krytyków cały film tonie we łzach, co nie jest, ich zdaniem powodem do szczególnej chwały. Jednak jakby na to nie patrzeć, widzowie chcą tego rodzaju filmy oglądać i nawet gotowi są płakać, kiedy okaże się, że jednak ta historia nie może się skończyć happy endem. Gdy przyjmie się taka perspektywę i nie oczekuje, że bohaterowie będą żyli długo i szczęśliwie, bo wszystko się dobrze skończy, jak to w hollywoodzkich melodramatach bywa, odczuwa się autentyczne wzruszenia i jest się bardziej skłonnym do refleksji nad przemijalnością wszystkiego.

VN:F [1.9.20_1166]
Ocena: 0.0/5 (0 ocen)

Kategoria: Dramat

Tagi: , ,

Kto to napisał?

Zostaw swój komentarz