Tragiczna historia powstańców na dużych ekranach

Powstanie warszawskie wydaje się być jedną z najtragiczniejszych decyzji w Polskiej historii, która swoje piętno odbija na naszym życiu do dnia dzisiejszego. Przez tą decyzję zginęły tysiące osób, a Warszawa wraz ze wszystkimi jej zabytkami została zmieciona z powierzchni ziemi. Oczywiście póki co zdecydowana większość osób należy do zwolenników powstania. Co jakiś czas pojawiają się jednak głosy przeciwników, którzy stwierdzają, że powstanie było głupotą i oczywistym samobójstwem. Niezależnie od ocen tego wydarzenia zainteresowaniem nim sprawia, że co jakiś czas powstają nowe książki oraz filmy na jego temat. W ostatnim czasie szczególne zainteresowanie wzbudził nowy film Miasto 44, który pojawił się w kinach w 70 rocznicę wybuchu powstania.

Miasto 44

Miasto 44

Miasto 44 – historia miłości na tle powstania

Miasto 44 było zapowiadane jako wyjątkowy film, który ma być w końcu przełomem w pokazaniu powstania. W obraz, który miał swoją fabułę miały być wplatane obrazy bezpośrednio znane z powstania i obrazów powstałych w czasie jego trwania. Tym razem kluczem do całego filmu miały być wydarzenia historyczne a nie to co toczyło się obok tego wydarzenia. Film był przygotowywany z wielkim rozmachem i miał rzeczywiście zachwycić. Jak było, gdy już pojawił się w kinach?

Kolejny zawód powstańców

Niestety film nie spełnił oczekiwań jakie były w nim pokładane. Już po pojawieniu się scenariusza pojawiały się głosy powstańców, że oczekiwali czegoś zupełnie innego a film miał być czymś co doskonale pokaże i odda to co działo się na ulicach Warszawy. I tym razem filmowcom się to nie udało. Oglądając film byłem zniesmaczony tym, że po raz kolejny wszystko toczy się w około wątku miłosnego. Podobne odczucia miałem w czasie Bitwy Warszawskiej 1920, gdzie oczekiwałem ciekawego widowiska historycznego. Otrzymałem jednak kolejną łzawą opowieść, w  której wątek historyczny był tylko dodatkiem. Podobne odczucia pojawiły się po obejrzeniu Miasta 44, dlatego jeśli oczekujesz ciekawego filmu historycznego lepiej nie nastawiaj się za bardzo na taki film. Sięgając po płytę DVD podejdź do filmu spokojnie, by nie być bardzo zawiedzionym po wyłączeniu telewizora.

Zbyt mało historii, zbyt dużo miłości

Tworząc film o powstaniu warszawskim chciałbym, aby producenci skupiali się na tragicznych dla nas wydarzeniach historycznych, a nie miłosnej historii dwóch powstańców. Tutaj jednak znów postawiono na wątek romansowy, który wydaje mi się zajmować trochę za dużo miejsca w całym tym obrazie filmowym. Zaletą filmu będzie na pewno jego dobra realizacja pod kątem filmowym. Duże nakłady finansowe na ten film są rzeczywiście widoczne i można obejrzeć wiele ciekawych scen. Nie warto jednak oczekiwać dobrej opowieści historycznej.

Osobiście mogę stwierdzić, że film jest oczywiście godny uwagi i warto go obejrzeć, gdyż odnosi się do ważnych dla naszego narodu wydarzeń, jednak nie jest to widowisko, które zasługiwałoby na Oscara.

A co Ty myślisz na ten temat? Daj swój komentarz, polub, zachęć do oglądania bądź odradź ten film.

VN:F [1.9.20_1166]
Ocena: 0.0/5 (0 ocen)

Kategoria: DramatPolska

Kto to napisał?

Zostaw swój komentarz