Transcendencja – skromny film o wielkich sprawach

Jeżeli ktoś, sugerując się nazwiskiem reżysera, którym jest Wally Pfister, twórca zdjęć do takich dzieł, jak „Incepcja” i „Mroczny rycerz” nakręconych przez Christophera Nolana, spodziewał się, że film wyreżyserowany tym razem przez Pfistera będzie utrzymany w duchu produkcji Nolana, poczuje się z pewnością rozczarowany. Bo chociaż „Transcendencja” jest filmem z gatunku science fiction, to jednak nie jest to spektakularne widowisko, tylko obraz dość daleki od efekciarstwa, za to zadający pytania natury moralnej.

TranscendencjaGatunek: Dramat, Sci-Fi

Reżyseria: Wally Pfister

W roli głównej: Johnny Depp, Rebecca Hall, Morgan Freeman

Produkcja (kraj): Chiny, USA, Wielka Brytania

Średnia ocena polskich widzów: 7

Oś fabularna

Znany amerykański gwiazdor, Johnny Depp wciela się tutaj w postać głównego bohatera, Willa Castera, naukowca pracującego nad sztuczną inteligencją. Wraz z zespołem są bliscy stworzenia komputera posiadającego ludzką inteligencję i zdolnego do odczuwania empatii. Kiedy bohater ginie w wyniku zamachu terrorystycznego, jego żona wraz z jednym ze współpracowników Willa przenosi jego umysł do konstruowanego komputera nowego typu. Wbrew oczekiwaniom ten transfer umysłu nie przyniesie jednak takich skutków, jakich można by się spodziewać, a już z pewnością sztuczna inteligencja nie będzie błogosławieństwem dla całej ludzkości. Przecież właśnie ci, którzy dokonali zamachu na bohatera, obawiali się jego wynalazku i zdecydowali się na przemoc, aby zapobiec powstaniu elektronicznego boga.

Zalety i negatywne strony filmu

Niewątpliwą wartością filmu jest jednakowy dystans twórców w stosunku do racji prezentowanych przez poszczególne strony. Obraz nie jest jednoznaczny w ocenie moralnej dobra i zła, tę kwestię pozostawia do rozstrzygnięcia widzowi. Odwieczne pytania o granicę wiedzy i władzy, o transcendencję i absolut, o pozycję człowieka w świecie inteligentnych maszyn, pozostają bez odpowiedzi. Zwolennikom widowiskowych obrazów przyszłości, pełnym efektów specjalnych, film wyda się bardzo stonowany i skromny. Niewykluczone więc, że mimo gwiazdorskiej obsady, będą się zwyczajnie nudzić.

VN:F [1.9.20_1166]
Ocena: 0.0/5 (0 ocen)

Kategoria: DramatSF i Fantasy

Tagi: , , , , , ,

Kto to napisał?

Zostaw swój komentarz