„Uśpieni”, niezbyt straszny horror

Widzowie w kinie lubią się bać, podobnie jak lubią się wzruszać, o tym wiadomo od dawna. Nic dziwnego więc, że filmowi twórcy bardzo często sięgają po takie gatunki, jak melodramat czy horror, a publiczność z reguły chętnie na takie filmy chodzi. Co dopiero, jeśli na przykład horror jest okraszony pseudonaukową problematyką, może wtedy liczyć na większy niż zazwyczaj sukces, albowiem widz da się przekonać, że „coś w tym jest”. Tego rodzaju zabiegu użyli twórcy filmu, który jest obecnie do zobaczenia w polskich kinach – „Uśpieni”.

UśpieniGatunek: Horror

Reżyseria: John Pogue

W roli głównej: Jared Harris

Produkcja (kraj): USA

Średnia ocena polskich widzów: 5

Okultystyczne i pseudonaukowe inspiracje

Warstwa fabularna filmu opiera się na ponoć autentycznych wydarzeniach, mianowicie opowiada o eksperymencie naukowym mającym miejsce w latach 70-tych ubiegłego wieku. Profesor z Oxfordu, Joseph Coupland, grany w filmie przez Jareda Harrisa, wyjeżdża z grupą swoich studentów na wieś, aby tam leczyć psychicznie jedną z dziewcząt. Jane zdradza wszelkie objawy opętania, ale zdaniem profesora wszystkie zjawiska określane jako paranormalne, w tym to, co potocznie uważa się za opętanie, to projekcja podświadomości, a zatem zamiast egzorcyzmów, należy zastosować eksperyment psychologiczny. Wkrótce jednak wydarzenia wymykają się spod kontroli, a profesor – racjonalista jest świadkiem wydarzeń nadprzyrodzonych. Podobnie jak w innych tego typu horrorach, widz jest świadkiem przerażających i krwawych sytuacji.

Czegoś tutaj jednak brak

Wbrew intencjom twórców film nie jest jednak taki straszny, jak można by oczekiwać. Przede wszystkim z góry przewidywalny jest rozwój wydarzeń, co wynika z faktu, że obraz operuje kliszami znanymi widzom z wielu wcześniejszych filmów grozy. Postacie są schematyczne i nieco papierowe, narracja stale ulega zerwaniu, a zwroty akcji bywają niekiedy nonsensowne. W filmie brakuje napięcia, nie budują go ani niepokojąca muzyka, ani gasnące światło. Zaletą filmu są natomiast zdjęcia, będące wyrazem warsztatowej biegłości operatora.

VN:F [1.9.20_1166]
Ocena: 0.0/5 (0 ocen)

Kategoria: Horror

Tagi: , ,

Kto to napisał?

Zostaw swój komentarz