Zdecydowanie warto zobaczyć – „Na skraju jutra”

Filmy z gatunku science fiction cieszą się niezmiennie od lat dużym powodzeniem ze strony kinowej publiczności. Nic dziwnego więc, że co roku powstaje kilka, mniej lub bardziej wartościowych produkcji reprezentujących ten nurt kinematografii. Większość z nich oparta jest zresztą na podobnym schemacie – akcja toczy się w niedalekiej przyszłości, Ziemi grozi zagłada, a garstka straceńców próbuje ocalić ludzkość przed zagładą.

Na skraju jutraGatunek: Akcja, Sci-Fi

Reżyseria: Doug Liman

W roli głównej: Tom Cruise, Emily Blunt

Produkcja (kraj): Australia, USA

Średnia ocena polskich widzów: 7

Oś fabularna

W tej właśnie konwencji utrzymany jest film w reżyserii Douga Limana, „Na skraju jutra”. Obraz powstał w koprodukcji USA i Australii, autorami scenariusza są Christopher McQuarrie, Jez Butterworth i John Henry Butterworth, a w obsadzie możemy podziwiać całą plejadę znakomitych aktorów, są to między innymi Tom Cruise, Emily Blunt, Brendan Gleeson, Bill Paxton i Tony Way. Akcja rozgrywa się oczywiście w przyszłości, ludzkość jest obiektem ataku obcych zwanych Mimikami, wobec których wszystkie armie całego świata są bezradne, albowiem obcy są szybsi, lepiej uzbrojeni i bardziej okrutni, a oprócz tego mają zdolność przewidywania przyszłości. Dzielny pułkownik Cage (Tom Cruise) musi podjąć się samobójczej misji i wraz z odważną towarzyszką toczyć nieustanną walkę o przetrwanie całej cywilizacji.

Znajomy schemat w nowej odsłonie

Tym, co zdecydowanie wyróżnia ten film spośród wielu innych tego typu produkcji jest zręczny chwyt fabularny, nasuwający nieodparte skojarzenia ze słynnym „Dniem świstaka”. Oto bohater dostaje się w swoistą pętlę czasową, zabity podczas pierwszej wyprawy, zmartwychwstaje na nowo i od początku rusza do walki. W rezultacie to czasowe uwikłanie powoduje, że w zmaganiach z wrogiem jest coraz bardziej skuteczny. Tego rodzaju inspiracji jest w filmie  „Na skraju jutra” więcej. Scena lądowania na plaży, zrealizowana zresztą w sposób perfekcyjny, przywodzi na myśl „Szeregowca Ryana”, a z kosmitami Tom Cruise rozprawiał się już w „Wojnie Światów’.

VN:F [1.9.20_1166]
Ocena: 0.0/5 (0 ocen)

Kategoria: AkcjaSF i Fantasy

Tagi: , , , ,

Kto to napisał?

Zostaw swój komentarz