„Złodziejka książek” – opowieść o dziecku i o wojnie

Fani kina spod znaku opowieści nawiązujących do drugiej wojny światowej zapewne będą zainteresowani filmem w reżyserii Briana Percivala, zatytułowanym „Złodziejka książek”. Obraz jest ciekawym spojrzeniem na przedstawicieli narodu niemieckiego, którzy wbrew propagandzie nazistowskiej, nie zostali pochłonięci doktrynami Hitlera.

Złodziejka książekGatunek: Dramat, Wojenny

Reżyseria: Brian Percival

W roli głównej: Geoffrey Rush, Emily Watson, Sophie Nélisse, Ben Schnetzer

Produkcja (kraj): Niemcy, USA

Średnia ocena polskich widzów: 8

Literacki sposób na wojenną traumę

Jak pozostać człowiekiem w okrutnym świecie wojny? Zapaść się w świat książek! Tak właśnie robi główna bohaterka filmu – Liesel Meminger, dziewięciolatka, która traci rodziców, a potem zostaje przewieziona do Monachium, gdzie ma być adoptowana i rozpocząć życie w nowym domu. Jak można się spodziewać, dziewczynce jest bardzo trudno zaaklimatyzować się w nowym życiu. Surowość macochy, drwiny rówieśników, to dopiero niektóre z trudnych sytuacji, wobec których postawiona zostaje Liesel. Najgorsze jest jednak to, co dookoła – świat pochłonięty wojną.

Z punktu widzenia dziecka wszystko to wygląda trochę inaczej, niż z punktu widzenia dorosłego i właśnie ten punkt widzenia dziecka próbuje nam twórca filmu przekazać. Nie wszystko w życiu Liesel jest jednak trudne i traumatyczne. Są obok niej również sprzyjające jej osoby, z którymi łączą ją dobre relacje. Pojawia się tu na przykład dobroduszny Hans Hubermann, czyli ojciec zastępczy dziewczynki, a także ukrywający się w domu Hubermannów Żyd Max, z którym Liesel zaprzyjaźnia się. Przez cały czas oczywiście pojawia się motyw książek. Kradnąc je i pochłaniając lekturę, bohaterka radzi sobie ze smutną rzeczywistością.

Wydźwięk filmu

Obraz „Złodziejka książek” na pewno należy do kina ciepłego, przyprawiającego momentami o wzruszenie. Widzimy dziecko, które nie dość, że jest pozbawione rodziców, to jeszcze żyje w tak ciężkim momencie historii. Film należy też do kina refleksyjnego. Jest okazją do przemyśleń na temat postaw społeczeństwa w czasie wojny, a także na temat  zgubnego wpływu na społeczeństwo fałszywych ideologi.

VN:F [1.9.20_1166]
Ocena: 0.0/5 (0 ocen)

Kategoria: Dramat

Tagi: , , , , , ,

Kto to napisał?

Zostaw swój komentarz