Film: Znachor (1982)

„Znachor” w reżyserii Jerzego Hoffmana to doskonała ekranizacja powieści  aktora, scenarzysty i pisarza Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. W  produkcji poznajemy europejskiej sławy chirurga, który dotkliwie pobity i okradziony zapomina o swojej tożsamości; z czasem próbuje odnaleźć się na nowo i podaje się za niejakiego Antoniego Kosibę, aby móc raz jeszcze rozpocząć swoje życie.

ZnachorGatunek: Obyczaj

Reżyseria: Jerzy Hoffman

W rolach głównych: Anna Dymna, Jerzy Bińczycki, Tomasz Stockinger, Artur Barciś, Bożena Dykiel, Piotr Fronczewski

Produkcja (kraj): Polska

Średnia ocena polskich widzów: 9+

Opis filmu:

Znachorjest nadal chętnie oglądanym przez Polaków filmem obyczajowym, który udowadnia, że ubiegłowieczna polska kinematografia nadal ma się znakomicie pomimo swoich lat. Film osiągnął swój sukces dzięki znakomitemu scenariuszowi, dobrze zrealizowanym zdjęciom i najwyższych lotów obsadzie aktorskiej na ówczesną chwilę. Na ekranie spotkamy m.in. Annę Dymną, Bożenę Dykiel, Piotra Fronczewskiego i Tomasza Stockingera oraz filmowego znachora, czyli Jerzego Bińczyckiego.

Film to produkcja, która wskazuje na wyraźny konflikt między znachorstwem a medycyną, nadając tempo wydarzeń w całym „Znachorze” Jerzego Hoffmana. Chociaż dziś trudno o osobę, która zajmowałaby się znachorstwem, to film nadal wzrusza i przekazuje uniwersalne wartości, pragnienia i moralne obowiązki człowieka. To także opowieść o wielkiej, ponownie rodzącej się po latach miłości ojca do córki i kategoriach, przez które rozumiemy pojęcie sprawiedliwości.

VN:F [1.9.20_1166]
Ocena: 5.0/5 (3 ocen)
Film: Znachor (1982), 5.0 out of 5 based on 3 ratings

Kategoria: Obyczaj

Tagi: ,

Kto to napisał?

Komentarze (1)

  1. joasia z gdyni pisze:

    o tym filmie mogłabym mówić godzinami! Widziałam go już setki razy, ale wciąż do niego wracam i nie opuszczam nawet telewizyjnych powtórek. Polecam także samą książkę, którą przeczytałam wiele lat po obejrzeniu filmu. „Znachor” to dla mnie dowód na to, że Jerzy Bińczycki był naprawdę genialnym aktorem.

Zostaw swój komentarz